Na wakacje: Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Południowa - Walonia/ Walonia Wschodnia (Ardeny)

Częściowe zachmurzenie
14°C
Opady:
0.8 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
13 km/h280°
Pod nazwą Walonia Wschodnia kryją się prowincje Liège, Luksemburg Belgijski, Namur oraz część Hainaut. Region położony jest w południowo-wschodniej części kraju i w swoim najbardziej na południowy-wschód obejmuje także góry Ardeny. Ardeny nie należą do wysokich gór – najwyższy ich szczyt (jednocześnie najwyższy szczyt Belgii) to Signal de Botrange 694 m n.p.m. Największymi atrakcjami tego rejonu są miasta takie jak Liège, Spa, Namur oraz Durbuy. Namur jest stolicą całej Walonii i historycznym miastem, w którym warto zwiedzić np. Cytadelę lub Muzeum Sztuki Starożytnej. Namur można zwiedzać podczas rejsu po rzece Mozie, która przepływa przez środek miasta. Durbuy leży w Ardenach i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w tej części regionu – jest nazywane „najmniejszym miastem na świecie” oraz słynie ze swojego browaru (wielkością i zasięgiem odpowiadającego rozmiarom Durbuy). Spa natomiast to popularny kurort belgijski, który upodobała sobie niegdysiejsza arystokracja i koronowane głowy Europy. Znajduje się tu uzdrowisko i lecznicze źródła. Ze względu na architekturę oraz renomę Spa jest częstym punktem programów wycieczek objazdowych po Belgii i Walonii. Liège to stolica prowincji o tej samej nazwie. To historyczne miasto jest warte odwiedzenia ze względu na liczne muzea i zabytki, m.in. Pałac Książąt-Biskupów, Muzeum Sztuki Walońskiej, plac św. Lamberta, kolegiata św. Bartłomieja. Niedaleko Liège znajduje się miejscowość Maastricht.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.


Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  14°C
  opady:
  10.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  63%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  254°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:50
  zach. słońca:
  21:29
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.12°C
  opady:
  11.9 mm
  wiatr:
  260°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  21:30
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.16°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  230°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  21:32
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.3°C max.12°C
  opady:
  17.5 mm
  wiatr:
  209°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  21:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.14°C
  opady:
  2.6 mm
  wiatr:
  228°   36 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  21:35

Walonia Wschodnia (Ardeny) - klimat w Belgia