Belgia - wakacje już od 777 zł

Na wakacje: Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Południowa - Walonia/ Walonia Wschodnia (Ardeny)

Bezchmurna noc
30°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
9 km/h50°
Pod nazwą Walonia Wschodnia kryją się prowincje Liège, Luksemburg Belgijski, Namur oraz część Hainaut. Region położony jest w południowo-wschodniej części kraju i w swoim najbardziej na południowy-wschód obejmuje także góry Ardeny. Ardeny nie należą do wysokich gór – najwyższy ich szczyt (jednocześnie najwyższy szczyt Belgii) to Signal de Botrange 694 m n.p.m. Największymi atrakcjami tego rejonu są miasta takie jak Liège, Spa, Namur oraz Durbuy. Namur jest stolicą całej Walonii i historycznym miastem, w którym warto zwiedzić np. Cytadelę lub Muzeum Sztuki Starożytnej. Namur można zwiedzać podczas rejsu po rzece Mozie, która przepływa przez środek miasta. Durbuy leży w Ardenach i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w tej części regionu – jest nazywane „najmniejszym miastem na świecie” oraz słynie ze swojego browaru (wielkością i zasięgiem odpowiadającego rozmiarom Durbuy). Spa natomiast to popularny kurort belgijski, który upodobała sobie niegdysiejsza arystokracja i koronowane głowy Europy. Znajduje się tu uzdrowisko i lecznicze źródła. Ze względu na architekturę oraz renomę Spa jest częstym punktem programów wycieczek objazdowych po Belgii i Walonii. Liège to stolica prowincji o tej samej nazwie. To historyczne miasto jest warte odwiedzenia ze względu na liczne muzea i zabytki, m.in. Pałac Książąt-Biskupów, Muzeum Sztuki Walońskiej, plac św. Lamberta, kolegiata św. Bartłomieja. Niedaleko Liège znajduje się miejscowość Maastricht.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.


Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  33%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  152°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  20:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  63°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:48
  zach. słońca:
  20:40
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.31°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  148°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.25°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  229°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:51
  zach. słońca:
  20:35
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  5.6 mm
  wiatr:
  284°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:52
  zach. słońca:
  20:33

Walonia Wschodnia (Ardeny) - klimat w Belgia