Belgia - wakacje już od 1359 zł

Na wakacje: Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Południowa - Walonia/ Walonia Wschodnia (Ardeny)

Marznąca mgła
-1°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1040 hPa
Wiatr:
0 km/h0°
Pod nazwą Walonia Wschodnia kryją się prowincje Liège, Luksemburg Belgijski, Namur oraz część Hainaut. Region położony jest w południowo-wschodniej części kraju i w swoim najbardziej na południowy-wschód obejmuje także góry Ardeny. Ardeny nie należą do wysokich gór – najwyższy ich szczyt (jednocześnie najwyższy szczyt Belgii) to Signal de Botrange 694 m n.p.m. Największymi atrakcjami tego rejonu są miasta takie jak Liège, Spa, Namur oraz Durbuy. Namur jest stolicą całej Walonii i historycznym miastem, w którym warto zwiedzić np. Cytadelę lub Muzeum Sztuki Starożytnej. Namur można zwiedzać podczas rejsu po rzece Mozie, która przepływa przez środek miasta. Durbuy leży w Ardenach i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w tej części regionu – jest nazywane „najmniejszym miastem na świecie” oraz słynie ze swojego browaru (wielkością i zasięgiem odpowiadającego rozmiarom Durbuy). Spa natomiast to popularny kurort belgijski, który upodobała sobie niegdysiejsza arystokracja i koronowane głowy Europy. Znajduje się tu uzdrowisko i lecznicze źródła. Ze względu na architekturę oraz renomę Spa jest częstym punktem programów wycieczek objazdowych po Belgii i Walonii. Liège to stolica prowincji o tej samej nazwie. To historyczne miasto jest warte odwiedzenia ze względu na liczne muzea i zabytki, m.in. Pałac Książąt-Biskupów, Muzeum Sztuki Walońskiej, plac św. Lamberta, kolegiata św. Bartłomieja. Niedaleko Liège znajduje się miejscowość Maastricht.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.


Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  9°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  0 km
  ciśnienie:
  1040hPa
  wiatr:
  211°   4 km/h
  wsch. słońca:
  08:33
  zach. słońca:
  17:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-3°C max.5°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  146°   5 km/h
  wsch. słońca:
  08:32
  zach. słońca:
  17:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  72°   12 km/h
  wsch. słońca:
  08:30
  zach. słońca:
  17:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.6°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  193°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:29
  zach. słońca:
  17:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  199°   14 km/h
  wsch. słońca:
  08:28
  zach. słońca:
  17:23

Walonia Wschodnia (Ardeny) - klimat w Belgia