Belgia - wakacje już od 2804 zł

Na wakacje: Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Południowa - Walonia/ Walonia Wschodnia (Ardeny)

Słonecznie
9°C
Opady:
1.5 mm
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
996 hPa
Wiatr:
24 km/h190°
Pod nazwą Walonia Wschodnia kryją się prowincje Liège, Luksemburg Belgijski, Namur oraz część Hainaut. Region położony jest w południowo-wschodniej części kraju i w swoim najbardziej na południowy-wschód obejmuje także góry Ardeny. Ardeny nie należą do wysokich gór – najwyższy ich szczyt (jednocześnie najwyższy szczyt Belgii) to Signal de Botrange 694 m n.p.m. Największymi atrakcjami tego rejonu są miasta takie jak Liège, Spa, Namur oraz Durbuy. Namur jest stolicą całej Walonii i historycznym miastem, w którym warto zwiedzić np. Cytadelę lub Muzeum Sztuki Starożytnej. Namur można zwiedzać podczas rejsu po rzece Mozie, która przepływa przez środek miasta. Durbuy leży w Ardenach i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w tej części regionu – jest nazywane „najmniejszym miastem na świecie” oraz słynie ze swojego browaru (wielkością i zasięgiem odpowiadającego rozmiarom Durbuy). Spa natomiast to popularny kurort belgijski, który upodobała sobie niegdysiejsza arystokracja i koronowane głowy Europy. Znajduje się tu uzdrowisko i lecznicze źródła. Ze względu na architekturę oraz renomę Spa jest częstym punktem programów wycieczek objazdowych po Belgii i Walonii. Liège to stolica prowincji o tej samej nazwie. To historyczne miasto jest warte odwiedzenia ze względu na liczne muzea i zabytki, m.in. Pałac Książąt-Biskupów, Muzeum Sztuki Walońskiej, plac św. Lamberta, kolegiata św. Bartłomieja. Niedaleko Liège znajduje się miejscowość Maastricht.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.


Walonia Wschodnia (Ardeny), Belgia - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  14°C
  opady:
  11.1 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  81%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  996hPa
  wiatr:
  246°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  19:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.16°C
  opady:
  11.4 mm
  wiatr:
  322°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:36
  zach. słońca:
  19:31
 • Lekkie opady deszczu
  min.12°C max.18°C
  opady:
  25.6 mm
  wiatr:
  261°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:38
  zach. słońca:
  19:28
 • Mżawka
  min.7°C max.15°C
  opady:
  4.5 mm
  wiatr:
  289°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:39
  zach. słońca:
  19:26
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.12°C max.19°C
  opady:
  2.8 mm
  wiatr:
  256°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:41
  zach. słońca:
  19:24

Walonia Wschodnia (Ardeny) - klimat w Belgia