Belgia - wakacje już od 2953 zł

Na wakacje: Gandawa, Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Północna - Flandria/ Flandria Zachodnia/ Gandawa

Możliwe przejściowe opady deszczu
11°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
93%
Ciśnienie:
1004 hPa
Wiatr:
28 km/h197°
Stolica prowincji Flandria Wschodnia w zachodniej części Flandrii. Gandawa jest przez Belgów nazywana Gent. Ważny ośrodek kulturalny, akademicki i turystyczny Flandrii. Gandawa liczy około 240 tysięcy mieszkańców i jest jednym z najstarszych miast w Europie. Mówi się o niej jako o miejscu, w którym znajduje się wszystko, co najlepsze w Europie – piękne kościoły, zabytkowe pałace, historyczna zabudowa, dużo zieleni, romantyczne alejki, muzea i galerie, festiwale, a także znakomite piwo i nie mniej wyśmienita kuchnia. Mieszkańcy Gandawy są dumni z historii swojego miasta i chętnie o niej opowiadają. Bogata tradycja i ogromna ilość atrakcji sprawiają, że jeden dzień to stanowczo za mało na poznanie miasta, jego dziedzictwa i atrakcji. Do najważniejszych i najciekawszych miejsc w Gandawie należą: Katedra św. Bawona, w której można zobaczyć tryptyk Jana i Huberta von Eycków oraz jeden z obrazów Rubensa (warto zajrzeć także do krypty katedry), ulica Gasrei i Korenlei położone wzdłuż kanału Leie, zamek Gravensteen z IX wieku, most Sint Michielsburg, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na stare miasto, kameralna dzielnica Het Patershol z licznymi kafejkami i kawiarniami, Ratusz, Belfort – wieża widokowa wpisana na listę UNESCO. Nieco bardziej osobliwą atrakcją Gandawy jest tzw. szklana uliczka – Glazen Straatje, wzdłuż której ciągną się galerie z prostytutkami w oknach. Atrakcją, która co roku przyciąga rzesze turystów jest festiwal kwiatów „Floralies Gantoises”.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.

Gandawa, Belgia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  11°C
  opady:
  2.0 mm
  zachmurzenie:
  93%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1004hPa
  wiatr:
  207°   27 km/h
  wsch. słońca:
  08:27
  zach. słońca:
  18:25
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.9°C max.12°C
  opady:
  6.5 mm
  wiatr:
  229°   26 km/h
  wsch. słońca:
  07:29
  zach. słońca:
  17:23
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.7°C max.13°C
  opady:
  9.0 mm
  wiatr:
  237°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:30
  zach. słońca:
  17:21
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.15°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  224°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  195°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:18

Gandawa - klimat w Belgia