Na wakacje: Gandawa, Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Północna - Flandria/ Flandria Zachodnia/ Gandawa

Słonecznie
0°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1030 hPa
Wiatr:
6 km/h10°
Stolica prowincji Flandria Wschodnia w zachodniej części Flandrii. Gandawa jest przez Belgów nazywana Gent. Ważny ośrodek kulturalny, akademicki i turystyczny Flandrii. Gandawa liczy około 240 tysięcy mieszkańców i jest jednym z najstarszych miast w Europie. Mówi się o niej jako o miejscu, w którym znajduje się wszystko, co najlepsze w Europie – piękne kościoły, zabytkowe pałace, historyczna zabudowa, dużo zieleni, romantyczne alejki, muzea i galerie, festiwale, a także znakomite piwo i nie mniej wyśmienita kuchnia. Mieszkańcy Gandawy są dumni z historii swojego miasta i chętnie o niej opowiadają. Bogata tradycja i ogromna ilość atrakcji sprawiają, że jeden dzień to stanowczo za mało na poznanie miasta, jego dziedzictwa i atrakcji. Do najważniejszych i najciekawszych miejsc w Gandawie należą: Katedra św. Bawona, w której można zobaczyć tryptyk Jana i Huberta von Eycków oraz jeden z obrazów Rubensa (warto zajrzeć także do krypty katedry), ulica Gasrei i Korenlei położone wzdłuż kanału Leie, zamek Gravensteen z IX wieku, most Sint Michielsburg, z którego roztacza się najpiękniejszy widok na stare miasto, kameralna dzielnica Het Patershol z licznymi kafejkami i kawiarniami, Ratusz, Belfort – wieża widokowa wpisana na listę UNESCO. Nieco bardziej osobliwą atrakcją Gandawy jest tzw. szklana uliczka – Glazen Straatje, wzdłuż której ciągną się galerie z prostytutkami w oknach. Atrakcją, która co roku przyciąga rzesze turystów jest festiwal kwiatów „Floralies Gantoises”.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.

Gandawa, Belgia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  9°C
  opady:
  1.3 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  86%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1030hPa
  wiatr:
  72°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.10°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  40°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  106°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  298°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:43
  zach. słońca:
  20:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  176°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:44

Gandawa - klimat w Belgia