Na wakacje: Bruksela, Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Północna - Flandria/ Flandria Wschodnia/ Bruksela

Słonecznie
0°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1030 hPa
Wiatr:
6 km/h10°
Stolica Belgii jest wyłączona administracyjnie z prowincji Brabancja Flamandzka (zob. Flandria Wschodnia) jako osobny Region Stołeczny Bruksela. Leży nad rzeką Senne w centralnej części kraju, Licząca 1 mln mieszkańców aglomeracja stanowi ośrodek gospodarczy, administracyjny, kulturowy i akademicki kraju. W Brukseli znajdują się siedziby Unii Europejskiej i sekretariatu NATO. Oficjalnie miasto jest dwujęzyczne (francuski i niderlandzki), choć większość mieszkańców mówi po francusku. Bruksela to historyczne miasto, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z połowy X wieku. Od 1830 roku jest stolicą niepodległej Belgii. W Brukseli znajduje się siedziba rządu belgijskiego oraz króla, którego pałac jest na Grand-Place, czyli w historycznym centrum miasta i jego sercu, otoczone kamienicami i z licznymi zabytkami (m.in. Ratusz, Dom Króla, Muzeum Miejskie). Jednym z symboli stolicy jest znany na całym świecie pomnik – Maneken Pis (figurka sikającego chłopca z XVII wieku). Bruksela jest czystym i zadbanym miastem, jest tu wiele parków, terenów zielonych, niezliczona ilość muzeów, galerii i placów wystawowych. Oprócz zabytków i zwiedzania, warto odwiedzić to miasto ze względu na liczne festiwale i manifestacje kulturalne, które organizowane są przez cały rok. Stolica Belgii jest nie tylko dobrym punktem tranzytowym, lecz także znakomitą bazą wypadową na zwiedzanie całego kraju – Flandrii i Walonii, wybrzeża Morza Północnego i Ardenów.

Geografia i przyroda

Bruksela położona jest nad rzeką Senne. Jest stolicą Belgii oraz Unii Europejskiej, administracyjnie przynależy do Regionu Stołecznego Brukseli. Mieści się tutaj siedziba króla, parlamentu i NATO.
Dzisiejsza stolica podzielona jest na Brukselą Górną i Dolną. Górna to historyczna zabudowa wraz z XVII-wiecznymi, cechowymi domkami, wspaniały ratuszem z czasów średniowiecza, krętymi uliczkami. Dolna Bruksela to przede wszystkim wielki węzeł komunikacyjny. Bruksela jest ośrodkiem przemysłowym: samochody takie jak Citroën, Renault, włókiennictwo, piwowarstwo etc.
Panuje tu klimat morski umiarkowany charakteryzujący się niewielkimi amplitudami temperatur oraz dużą wilgotnością i zachmurzeniem. W lipcu i sierpniu jest tu cieplej niż w pozostałych częściach kraju.

Historia

O Brukseli czyta się już w dokumentach z 966 r. Była wtedy osadą obronną i nazywała się Bruocsella czyli bagnista osada. Gdy Broucsella została stolicą historycznej Brabancji, miasto rozkwitło. Z czasem zostało nawet stolicą Niderlandów. Ok. 1100 r. na wzgórzu Caunenberg zaczyna się budowa pierwszego zamku. W XIII w. postawiono mury obronne. Bruksela była wtedy ważnym ośrodkiem tkactwa, sukiennictwa oraz przystankiem na handlowym szlaku pomiędzy Brugią a Kolonią. W tym czasie powstał Grand Place. 17 sierpnia 1356 r. miasto dostaje się pod władanie Hrabstwa Flandrii. 24 października odzyskuje je Brabancja. Wychowany tutaj Karol I Habsburg, podczas swego panowania ustalił Brukselę stolicą Brabancji Flamandzkiej. W 1556 r. król abdykuje. 13 października 1561 r. dzięki ciężkiej pracy ludności Bruksela dostaje w końcu dostęp do Morza Północnego. 10 marca 1558 r. Bruksela, po ponad roku oblężenia, poddaje się hiszpańskim oddziałom dowodzonym przez księcia Parmy, Aleksandra Farnese. W 1695 r. francuskie wojska atakują miasto. Sto lat później Francuzi zdegradowali rolę miasta do subprefektury. Na mocy traktatu wiedeńskiego z 1815 r. Bruksela staje się częścią Królestwa Nideralandów. 15 lat później miasto zostaje stolicą niepodległej Belgii. W 1816 r. Leopold I, ówczesny król zarządza zburzenie murów i rozbudowę miasta. Jego dzieło kontynuuje Leopold II. Lata 60-te XIX w. przynoszą kolejną rozbudowę miasta. Jules Anspach zdecydował się wyburzyć zabudowę wzdłuż rzeki Senne. Inspirował się bulwarami Haussemana. W 1897 r. w Brukseli odbywa się I wystawa międzynarodowa. Podczas II wojny światowej miasto jest okupowane przez wojska niemieckie. W wyniku licznych bobmbardowań bardzo ucierpiało. W 1985 r. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej, na stadionie Heysel, przed meczem półfinałowym, w którym zmierzyć się miały drużyny Juventusu i Liverpoolu doszło do zamieszek. Angielscy kibice zaatakowali Włochów. Ci, próbując się ratować tratowali się nawzajem. Ponadto doszło do zawalenia się 3-metrowej ściany. Zginęło 39 osób. Pomimo tych wydarzeń mecz się odbył. W drużynie Juventusu, która wygrała wtedy 1:0 grał Platini i Boniek.

Atrakcje

 • Grand Place – czyli Wielki Plac to historyczne centrum miasta przy którym mieszczą się XVII-wieczne kamienice. Wielki Plac uznawany jest za jeden z najpiękniejszych rynków na starym kontynencie.
 • Hôtel de Ville – ratusz zbudowany w 1459 r. w stylu gotyckim. Ratusz otoczony jest domami cechów kupieckich pochodzących z XVII w.
 • Dom Króla – mieści się w nim miejskie muzeum z kolekcją srebra i ceramiki. Wieczorami przy pałacu można zobaczyć pokazy dźwięku i światła.
 • Pasaż św. Huberta – został zbudowany w 1847 r. Mieści się tu sporo sklepów, kafejek i restauracji. Pasaż wpisany jest na listę UNESCO.
 • Pałac Królewski – budynek w stylu neoklasycystycznym pochodzi z XIX w. Znajduje się przy Placu Zamkowym. Pałac pełni oficjalną funkcję, a rodzina królewska mieszka w Zamku Leaken pod Brukselą.
 • Pałac Narodów – czyli Palais de la Nation to siedziba parlamentu wzniesiona w stylu neoklasycystycznym.
 • Siedziba Parlamentu Europejskiego - ogromna przeszkolona budowla, w której mieści się również cała masa sklepów i zakładów usługowych.
 • Atomium – jedna z największych atrakcji w mieście. Jest to powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza. Jego wysokość przekracza 100 metrów. Model ten powstał na Expo 1958, składa się z 9 sfer (średnica 18 metrów) połączonych 20 korytarzami o długości 40m.
 • Palais des Beaux Arts – czyli BOZAR to imponujący budynek zaprojektowany przez Victora Hortę. Jest to miejsce poświęcone sztuce i kulturze: wystawy, koncerty, konferencje.
 • Katedra św. Michała i św. Guduli – na wzgórzu Treurenberg to jedna z największych atrakcji miasta. Ludzie przybywają tu, by zobaczyć imponujące XVI-wieczne witraże. W tym gotyckim kościele podziwiać też można rzeźby apostołów, barokową ambonę, kamienny ołtarz.
 • Kościół Notre Dame du Sablon – uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Zbudowany na miejscu XIV-wiecznej kaplicy cechu twórców łuków. Gdy przywieziono tu maryjny posąg o rzekomej mocy uzdrawiania i miejsce stało się celem pielgrzymek postanowiono wznieść świątynię.
 • Plac Sablon – to dwa place: Place du Grand Sablon oraz Place du Petit Sablon. Wyjątkowo malownicze miejsce pełne knajpek, antykwariatów.
 • Królewskie Muzea Sztuk Pięknych – to zespół czterech najważniejszych kompleksów muzealnych: Muzeum Sztuki Dawnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Constantina Meuniera oraz Muzeum Antione'a Wiertza.
 • Muzeum Ubioru i Koronki – będąc w Belgii nie można nie zwiedzić tego miejsca.
 • Mannken Pis – to jedna z najsłynniejszych fontann i figur w Europie. Powstała w 1619 r. i przedstawia siusiającego chłopca. Pierwotnie była to kamienna figura z XV w. Gdy została skradziona postawiono bliźniaka z brązu. Po drugiej stronie rynku znajduje się Jeannaka Pis czyli siusiająca dziewczynka.
 • Czarna Wieża – jedyne, co ostało się po średniowiecznej fortyfikacji z XII w.
 • Hotel Ravenstein – został wzniesiony w stylu burgundzkim w XV w.
 • Parc du Cinquantenaire malownicze miejsce z 1880 r., w którym można zwiedzić Muzeum Wojska oraz Muzeum Motoryzacji. Znajduje się tu również Łuk Triumfalny.
 • Musée Instrumental – pochodzi z 1899 r. i zostało wzniesione w stylu secesyjnym. W muzeum zobaczyć można ponad tysiąc eksponatów zarówno tych bardzo starych, jak i bardzo dziwnych.
 • Kościół Św. Jana Baptysty – zbudowany na planie krzyża w stylu barokowym przyciąga co roku wielu turystów. Posiada wspaniałą fasadę oraz gotyckie elementy.
 • Dom Victora Horty – znajduje się przy Rue Américaine 25 w dzielnicy Saint-Gilles. To dom w stylu secesyjnym, wzniesiony w 1898 r. Dziś mieści się tu Muzeum tego słynnego belgijskiego architekta.
 • Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej – którego kolekcja jest niezwykle bogata. Zobaczyć tu można prace holenderskich i flamandzkich artystów: van Dycka, Breughela czy Rubensa.
 • Górne Miasto – czyli Bruksela Górna to historyczna, bogata dzielnica z zamkami, płacami, ogrodami, malowniczymi uliczkami i wieloma zabytkami.
 • Saint Catherine – malownicza dzielnica pełna plastyków i innych artystów. Spacerować tu można wąskimi, krętymi uliczkami. Znajduje się tu też zabytkowy kościół św. Katarzyny.
 • Dzielnica czerwonych latarni – znajduje się przy placu Rogier, niedaleko Gare du Nord.

W okolicy

 • Zamek Leaken – zamek królewski z XVIII w. według planów francuskiego architekta Charlesa de Wailly'ego za panowania Leopolda II. Przez dwa tygodnie w roku otwarty jest dla zwiedzających.
 • Waterloo – miejsce słynnej bitwy i porażki Napoleona. Znajduje się tu muzeum Napoleona i Wellingtona.

Gastronomia

Będąc w stolicy nie należy zapomnieć o słynnych frytkach z majonezem. Ponadto, Bruksela oferuje wiele, najróżniejszych restauracji z wyśmienitą kuchnią. Tu gastronomia stoi na wysokim poziomie. Znaleźć można bez problemu kuchnie całego świata od Meksyku po Japonię.

Zakupy

Kraj słynie z czekolady, koronek, piwa, komiksu, warto więc przywieźć sobie któryś z tych produktów. Miłośnicy czekolady powinni odwiedzić sklepy sieciowe Leonidas lub Neuhaus. Najlepszym miejscem dla wytwornych miłośników zakupów jest rue Neuve. Przy tej największej handlowej arterii znajduje się wiele sklepów, głównie tych ekskluzywnych. Tutaj także mieści się ogromne centrum handlowe City 2. Kolejne wielkie centrum handlowe to Galerie d'Ixelles. Każdy wielbiciel kreacji, stylowych ubrań i dodatków z klasą koniecznie powinien wybrać się na plac oraz avenue Louise, a także Porte de Namour.
Jeu de Balla to pchli targ, na którym można znaleźć wiele pięknych staroci, rupieci i drobiazgów. Miejsce to czynne jest codziennie. W niedzielę za to można odwiedzić targ przy Gare du Midi.

Życie nocne

To kosmopolityczne miasto z dużą ilością klubów, dyskotek, barów etc. Do najpopularniejszych należą Le Garage, Louise Gallery oraz The Rainbow. W Brukseli nie ma problemu z knajpkami z muzyką na żywo. Najlepszą z nich jest Travers. Miłośnicy jazzu chętnie wybierają Bierodrome. Bez wątpienia najbardziej rozrywkowym miejscem w mieście jest dzielnica uniwersytecka w pobliżu cmentarza Ixelles Tu nie sposób się nudzić. Miejscami tętniącymi życiem jest również plac Boondaela i dzielnica Dansaert. To miejsce zamieszkiwane głównie przez osoby homoseksualne, więc sporo tam fantastycznych miejsc dla gejów i lesbijek. Warto wspomnieć o klubie Dirty Dancing. Są tu również miejsca typowo polskie: dyskoteka Amnezja. By być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w mieście koniecznie trzeba zaglądać do bezpłatnej gazety „Zone 02”. Świetnym miejscem jest Chez Moeder Lambic (bar serwujący ponad 1000 gatunków piwa) czy Delifium Cafe (tu spróbować można 2500 marek złotego trunku).

Sport i rekreacja

 • To doskonałe miejsce na wycieczki piesze i rowerowe.
 • Dobrym sposobem na spędzanie czasu są loty balonem i paralotnią.
 • Znajduje się tu wiele klubów fitness i centrów sportu.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.

Bruksela, Belgia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  9°C
  opady:
  1.3 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  86%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1030hPa
  wiatr:
  72°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.10°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  40°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  106°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  298°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:43
  zach. słońca:
  20:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  176°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:44

Bruksela - klimat w Belgia