Belgia - wakacje już od 2727 zł

Na wakacje: Brugia, Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Północna - Flandria/ Flandria Zachodnia/ Brugia

Częściowe zachmurzenie
24°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
19 km/h200°
Stutysięczne miasto położone w północno-zachodniej części Belgii, ośrodek administracyjny i handlowy Flandrii Zachodniej oraz ważny śródlądowy port kraju. Brugia nazywana jest Flamandzką Wenecją, ze względu na jej połączenie siecią kanałów z Morzem Północnym oraz miastami Ostenda, Zeebrugge i Gandawa. Jednocześnie, jako historyczne miasto, które już od VII wieku pojawia się na mapach Europy, posiada zabytkową zabudowę i architekturę. Obecnie, obok utrzymanej roli ośrodka handlowego i portowego, Brugia stała się jednym z centrów turystycznych, stanowiąc jedną z największych atrakcji Belgii (w 2002 roku była wybrana na Europejską Stolicę Kultury). Liczne kanały, mosty, kameralne uliczki, średniowieczny układ miasta sprzyjają spacerom, romantycznym przechadzkom, a także zwiedzaniu licznych zabytków Brugii. Do najważniejszych należą Kościół Najświętszej Marii Panny (z najwyższą w Belgii wieżą liczącą 116 metrów), Ratusz z XIV wieku, Bazylika Świętej Krwi z XII wieku (znajduje się tu relikwia w postaci fiolki z krwią Chrystusa). Brugia od początku swojego istnienia związana była ze sztuką i malarstwem, mówi się o niej jako o kolebce malarstwa flamandzkiego. Najsłynniejszym malarzem pochodzącym z tego miasta był Hans Memling (XV wiek), którego Muzeum powinno być jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Brugii. Z Brugią związany był także Jan van Eyck (XV wiek), malarz realizmu niderlandzkiego. Drugim punktem na malarskiej mapie miasta jest kolekcja klasycznego malarstwa w Kościele Najświętszej Marii Panny. Brugia przyciąga turystów swoimi zabytkami i atmosferą. Czas płynie tu wolniej, a historia łączy się z teraźniejszością.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.

Brugia, Belgia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  28°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  34%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  199°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  21:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  158°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  21:19
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  118°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  21:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.34°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  256°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  21:15
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.19°C max.29°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  24°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  21:14

Brugia - klimat w Belgia