Belgia - wakacje już od 2998 zł

Na wakacje: Brugia, Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Północna - Flandria/ Flandria Zachodnia/ Brugia

Możliwe przejściowe opady deszczu
3°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
15 km/h282°
Stutysięczne miasto położone w północno-zachodniej części Belgii, ośrodek administracyjny i handlowy Flandrii Zachodniej oraz ważny śródlądowy port kraju. Brugia nazywana jest Flamandzką Wenecją, ze względu na jej połączenie siecią kanałów z Morzem Północnym oraz miastami Ostenda, Zeebrugge i Gandawa. Jednocześnie, jako historyczne miasto, które już od VII wieku pojawia się na mapach Europy, posiada zabytkową zabudowę i architekturę. Obecnie, obok utrzymanej roli ośrodka handlowego i portowego, Brugia stała się jednym z centrów turystycznych, stanowiąc jedną z największych atrakcji Belgii (w 2002 roku była wybrana na Europejską Stolicę Kultury). Liczne kanały, mosty, kameralne uliczki, średniowieczny układ miasta sprzyjają spacerom, romantycznym przechadzkom, a także zwiedzaniu licznych zabytków Brugii. Do najważniejszych należą Kościół Najświętszej Marii Panny (z najwyższą w Belgii wieżą liczącą 116 metrów), Ratusz z XIV wieku, Bazylika Świętej Krwi z XII wieku (znajduje się tu relikwia w postaci fiolki z krwią Chrystusa). Brugia od początku swojego istnienia związana była ze sztuką i malarstwem, mówi się o niej jako o kolebce malarstwa flamandzkiego. Najsłynniejszym malarzem pochodzącym z tego miasta był Hans Memling (XV wiek), którego Muzeum powinno być jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Brugii. Z Brugią związany był także Jan van Eyck (XV wiek), malarz realizmu niderlandzkiego. Drugim punktem na malarskiej mapie miasta jest kolekcja klasycznego malarstwa w Kościele Najświętszej Marii Panny. Brugia przyciąga turystów swoimi zabytkami i atmosferą. Czas płynie tu wolniej, a historia łączy się z teraźniejszością.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.

Brugia, Belgia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  4°C
  opady:
  2.2 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  278°   14 km/h
  wsch. słońca:
  08:38
  zach. słońca:
  17:08
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.5°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  228°   19 km/h
  wsch. słońca:
  08:37
  zach. słońca:
  17:10
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.8°C
  opady:
  3.0 mm
  wiatr:
  214°   34 km/h
  wsch. słońca:
  08:36
  zach. słońca:
  17:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-2°C max.8°C
  opady:
  3.7 mm
  wiatr:
  206°   40 km/h
  wsch. słońca:
  08:35
  zach. słońca:
  17:13
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.0°C max.7°C
  opady:
  14.9 mm
  wiatr:
  237°   27 km/h
  wsch. słońca:
  08:34
  zach. słońca:
  17:15

Brugia - klimat w Belgia