Na wakacje: Belgia Południowa - Walonia, Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Południowa - Walonia

Słonecznie
0°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1030 hPa
Wiatr:
6 km/h10°
Walonia zajmuje południową część Belgii i obejmuje pięć prowincji administracyjnych - Brabancja Walońska, Hainaut, Liège, Luksemburg Belgijski i Namur. Centralny płaskowyż przechodzi tu w pasmo górskie Ardenów na Południowym-Wschodzie. Walonia jest niezwykle ciekawym regionem, choć może lokalne atrakcje są nieco mniej rozpoznawalne niż w przypadku ośrodków Flandrii. Mówi się, że jest to pomost łączący teraźniejszość z przeszłością – historyczne miasta, zamki, rezerwaty, pola bitew i liczne muzea przedstawiają świadectwa ponad tysiącletniej historii regionu. Niezwykle popularnym typem wycieczek po południowej Belgii jest zwiedzanie dziedzictwa przemysłowego, a w tym dawnych fabryk, manufaktur, kopalni, browarów i przykładów rozwiązań technologicznych czy związanych z automobilizmem. Miejscowości takie jak Charleroi czy Liège to lokalne centra sztuki, w Namur znajduje się świetnie zachowana cytadela z XVIII wieku, uzdrowisko w Spa było miejscem spotkań arystokracji i wielu koronowanych głów, a Bastogne to, podobnie jak Waterloo, pole bitwy. To, co od razu zwraca uwagę w Walonii, to kultywowanie lokalnych tradycji i folkloru przez mieszkańców. Zwłaszcza w małych miejscowościach można zobaczyć tradycyjną architekturę domów, stroje ludowe, metody wytwarzania koronek czy gobelinów. Walonia jest atrakcyjna także dla osób lubiących aktywny wypoczynek i sporty – w Ardenach można nie tylko wędrować czy się wspinać (np. na najwyższy szczyt Belgii – Signal de Botrange 694 m n.p.m.). Oferta sportowo-rekreacyjna jest bardzo szeroka, m.in. spływy kajakowe i pontonowe, trasy rowerowe, rezerwaty, parki tematyczne, jaskinie i inne.

Regiony

 • Walonia Zachodnia – obejmuje prowincje Hainaut i Brabancję Walońską. W tej części Walonii znajduje się Tournai ze słynną katedrą, oraz miejscowość Charleroi będąca walońską stolicą komiksu.
 • Walonia Wschodnia (Ardeny) – obejmuje prowincje Liège, Luksemburg Belgijski, Namur oraz część Hainaut. W południowo-wschodniej części regionu znajdują się góry Ardeny. Atrakcyjnymi miejscowościami Walonii Wschodniej są: Liège, Spa, Namur oraz Durbuy.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Spa, Tournai, Liège, Charleroi, Mons, La Louviere, Namur.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: katedra Notre Dame w Tournai, tor wyścigowy Spa-Francorchamps i Muzeum Toru, zamki w Bouillon i La Roche-en-Ardenne, rezerwaty przyrodnicze w Han-Sur-Lesse i Aywaille, Bastogne, Ardeny, Durbuy.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Spa, Tournai, Liège, Namur.

Geografia i przyroda

Południowa część Belgii to francuskojęzyczny region Walonia, której stolicą jest Namur. Partnerem Walonii jest Śląsk. Głównymi gałęziami przemysłu jest górnictwo węglowe, hutnictwo, metalurgia,
elektromechanika, chemia i przemysł szklarski. Ważne są również takie sektory jak: telekomunikacja, aeronautyka, mikroelektronika, biotechnologia, farmaceutyka, przemysł graficzny, petrochemiczny. Kolejną ważną gałęzią jest rolnictwo i hodowla bydła. Do najważniejszych upraw należy zaliczyć zboża, buraki cukrowe, ziemniaki.
Walonia podzielona jest na pięć prowincji: Region Brandenbruski, Hainaut, Liège, Luksemburg i Naumr. Nazwa regionu pochodzi z języka starogermańskiego, od słowa walh podobnie jak Walia) co oznacza obcy. Zarówno Walia, jak i Walonią charakteryzują się niegermańskim językiem oraz kulturą. Jeśli chodzi o język mieszkańcy Walonii mówią różnymi dialektami i językami regionalnymi: waloński, pikardyjski, chamepoins czy guamais. Używa się tu również belgijskiej odmiany francuskiego. W regionie mieszka również mniejszość niemieckojęzyczna. Walonię przecina pasmo Ardenów.

Historia

Początek historii tych ziem zaczął się wraz z najazdem Juliusza Cezara i romanizacją podbijanych terenów.
Industrializacja w Walonii przebiegła dużo szybciej niż w innych częściach Europy i zakończyła się przed powstaniem belgijskim, które wybuchło w 1830 r. Rewolucja ta miała na celu narzucenie przez burżuazję języka francuskiego w całej Belgii. W Flandrii stanowczo odrzucono francuski. Flamandzki nacjonalizm przybierał na sile. Sytuacja stała się na tyle poważna, że utworzył się ruch waloński. Organizacja ma na celu ochronę języka i kultury walońskiej. Zarówno I, jak i II wojna światowa pogłębiają konflikt pomiędzy regionami. W końcu 1962 r. ustalono granicę pomiędzy Walonią a Flandrią. W 1970 zostaje utworzona wspólnota francuska (Walonia wraz z Brukselą). Nadszedł rok 1980, gdy granice autonomicznej Walonii nie zgadzały się z administracyjnym podziałem. Z tego powodu, 9 lat później utworzono Region Stołeczny Brukseli, a w 1995 r. w regionie Brabancja wydzielono Brabancję Walońską.

Sport i rekreacja

 • To doskonałe miejsce na wycieczki piesze i rowerowe.
 • Walonia to świetne miejsce do gry w golfa.
 • Dobrym sposobem na spędzanie czasu są loty balonem i paralotnią.
 • Żeglowanie po rzece może być wspaniałym wypoczynkiem.
 • Na miłośników adrenaliny czekają tu różnego typu wyzwania, m.in. bungee czy rafting.
 • Popularna jest tu turystyka przemysłowa.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.


Belgia Południowa - Walonia, Belgia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  9°C
  opady:
  1.3 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  86%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1030hPa
  wiatr:
  72°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.10°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  40°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  106°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  298°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:43
  zach. słońca:
  20:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  176°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:44

Belgia Południowa - Walonia - klimat w Belgia