Na wakacje: Belgia Północna - Flandria, Belgia

Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Północna - Flandria

Pochmurno
8°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1030 hPa
Wiatr:
9 km/h40°
Jeden z trzech autonomicznych regionów administracyjnych Belgii, położony w północnej części kraju. Dominującym językiem jest tu niderlandzki (flamandzki). Oficjalnie Region Flamandzki dzieli się na pięć prowincji administracyjnych – Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia. Geograficznie na jego obszarze znajduje się także stolica – Bruksela, jednak jest ona wyłączona z regionu administracyjnego i sama stanowi odrębną jednostkę terytorialną (pomimo tego, że w Brukseli znajduje się siedziba parlamentu i rządu regionu).

Regiony

 • Flandria Zachodnia – północno-zachodnia część Belgii, obejmująca belgijskie prowincje Zachodnia Flandria i Wschodnia Flandria. Ten region kraju leży nad Morzem Północnym, a jednym z najważniejszych miast w tym rejonie jest Brugia.
 • Flandria Wschodnia – północno-wschodnia część Belgii, obejmująca belgijskie prowincje Antwerpia, Brabancja Flamandzka i Limburgia. W tym rejonie znajduje się jedno z najbogatszych miast handlowych w Europie – Antwerpia, oraz wydzielony z obszaru Brabancji Flamandzkiej Region Stołeczny Bruksela.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Brugia, Leuven.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: La Grand-Place w Brukseli (UNESCO), XIX-wieczne windy na starym Canal du Centre (UNESCO), Waterloo, pochód olbrzymów i smoków (UNESCO), Floralies Gantoises w Gandawie.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Bruksela, Brugia – ”flamandzka Wenecja”, Antwerpia Rubensa, Gandawa.

Geografia i przyroda

Flandria to region w północnej części kraju. Jest to kraina niderlandzkojęzyczna. Region można podzielić na pięć prowincji: Antwerpia, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia, Brabancja Flamandzka. Flandria to nizinna aluwialna kraina, gdzieniegdzie bagienna.

Historia

Na ziemiach tych żyli Celtowie, później pojawili się Rzymianie. Plemiona germańskie zaczęły się tu osiedlać w III w. W VII w. władzę nad krainą objął Karol Wielki. Gdy państwo się rozpadło, region stanowił lenno Francji. Flandria była jednym z najbogatszych terenów w Europie między XII w. a XV w. Ludność żyła z tkactwa, sukiennictwa i handlu. Wśród najważniejszych ośrodków warto wymienić Burgię. Dzisiejsza Flandria przez długie lata była obiektem konfliktów i należała do różnych państw: Francji, Burgundii. Później przeszła w ręce Habsburgów, była częścią hiszpańskich Niderlandów. Po wojnie o sukcesję hiszpańską w 1713 r., stała się częścią Austrii. Walki Wielkiej Rewolucji Francuskiej znów sprawiły, że Flandria znalazła się we władzy Francji. Warto wrócić jeszcze do wieku XV, gdy pojawił się renesans z takimi postaciami jak Jan van Eyck oraz Rogier van der Weyden. W XVI w. miała miejsce wojna o niepodległość niderlandzką. Wtedy to Flandria została podzielona na katolicką i protestancką. Część katolicka objęła południe regionu i przystąpiła do unii w Arras, podczas gdy północna część do unii w Utrechcie. Gdy Napoleon przegrał pod Waterloo Flandria stała się częścią Królestwa Zjednoczonych Niderlandów (Belgia, Holandia, Luksemburg). Jednak władca nie szanował katolików w państwie, zbytnio faworyzował protestantów, co doprowadziło do walk. Flandria i Walonia oderwały się od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów jako niepodległa Belgia. Zarówno I, jak i II wojna światowa pogłębiają konflikt pomiędzy regionami. W końcu 1962 r. ustalono granicę pomiędzy Walonią a Flandrią. W 1970 zostaje utworzona wspólnota francuska (Walonia wraz z Brukselą).

Sport i rekreacja

 • To doskonałe miejsce na wycieczki piesze i rowerowe.
 • Dobrym sposobem na spędzanie czasu są loty balonem i paralotnią.
 • Żeglowanie po rzece może być wspaniałym wypoczynkiem.
 • Na miłośników adrenaliny czekają tu różnego typu wyzwania, m.in. bungee czy rafting.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
 • Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
 • Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
 • Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.

Belgia Północna - Flandria, Belgia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  9°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1030hPa
  wiatr:
  198°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:37
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.0°C max.9°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  38°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  33°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  20:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  46°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:43
  zach. słońca:
  20:42
 • Pochmurno
  min.6°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  72°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:44

Belgia Północna - Flandria - klimat w Belgia